WSPIERAMY

EKO
NGO

MIŁAKOWO

20-lecie Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii

KOPERNIK.TV
Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie obchodzi 20-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowano uroczystą galę.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii działa w olsztyńskiej Poliklinice od stycznia 2003 roku, kiedy to z terapii skorzystał tu pierwszy pacjent.

Od tamtego momentu placówka dynamicznie się rozwija i dziś stanowi jeden z najważniejszych ośrodków diagnozowania i leczenia chorób nowotworowych w tej części Polski. Rokrocznie leczy około 30 tysięcy pacjentów w trybie stacjonarnym i kilkanaście tysięcy w trybie dziennym. „W zakresie leczenia przeciwnowotworowego jesteśmy od wielu lat już kompleksowym ośrodkiem onkologicznym, realizujemy diagnostykę w każdym zakresie, leczymy wszystkimi metodami. Byliśmy niemalże pionierami wdrażając radiologię interwencyjną do leczenia nowotworów” – podkreśla Krystyna Futyma, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Okrągły jubileusz działania Centrum uczczono podczas uroczystej gali w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ochrony zdrowia, rządu, parlamentu i władz regionu. „Szpital MSWiA, Centrum Onkologii, jest takim referencyjnym miejscem, który w pewien sposób koordynuje całość walki z nowotworami w naszym województwie” – zaznacza wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. „Ministerstwo jest organem prowadzącym, ale jeszcze na samym początku samorządów pamiętam, że ówczesny marszałek przekazywał sprzęt, lokalizował to w jednym miejscu. Chodziło o to, żeby miało to znamiona centrum i nie było rozproszone w poszczególnych szpitalach” – dodaje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Podczas gali zostały nadane medale za długoletnią służbę oraz odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Ważnym momentem było także przekazanie przez wiceministra zdrowia Marcina Martyniaka symbolicznego czeku ze wsparciem finansowym w wysokości niemal 20 milionów złotych. Pieniądze te mają pomóc dostosować infrastrukturę Centrum, by zwiększyć możliwości udzielania świadczeń onkologicznych w sytuacjach kryzysowych. „Ten szpital, ta placówka, w momencie, gdy była taka potrzeba i było takie wyzwanie związane z wzięciem na siebie bardzo dużej odpowiedzialności dotyczącej zaopiekowania się pacjentem covidowym, ten szpital potrafił powiedzieć: tak, wchodzę” – zaznacza minister Martyniak.

Podczas uroczystości miało także miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szpitalem MSWiA w Olsztynie oraz Szkołą Główną Mikołaja Kopernika w Warszawie. Porozumienie dotyczy współpracy w realizacji działań naukowych, dydaktycznych i badawczych w dziedzinie ochrony zdrowia.