WSPIERAMY

EKO
NGO

MIŁAKOWO

Powiat szczycieński podziękował za plony

Powiat szczycieński
Święto plonów w Rozogach to okazja do podziękowania rolnikom za ich ciężką, całoroczną pracę na rzecz mieszkańców powiatu szczycieńskiego.

Święto plonów, nazywane dożynkami, to tradycja, która kultywowana jest do niepamiętnych czasów. Podczas kolorowego święta mieszkańcy dziękują rolnikom za plony. „Dzisiaj to jest ich święto, spotkaliśmy się, aby po prostu im podziękować, po drugie razem z nimi się spotkać, bo po tej ciężkiej pracy przychodzi czas odpoczynku i dzisiaj właśnie w Rozogach, w tym pięknym miejscu, na pograniczu mazursko-kurpiowskim spotykamy się po to, aby dziękować rolnikom” – podkreśla starosta szczycieński Jarosław Matłach.

Tegoroczne dożynki powiatowe odbyły się w sercu gminy Rozogi. „Jest to dzień wyjątkowy na wsi, dla rolników, bo to jest takie zwieńczenie żniw, czyli takiego czasu, który kończy okres, kiedy zbierano plony ziemi. Ci, którzy przyjechali dzisiaj do Rozóg, mogli zobaczyć taki korowód i obrzęd dożynkowy dosyć wyjątkowy” – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.

Święto plonów rozpoczęła Msza święta dziękczynna w kościele pw. Marii Magdaleny w Rozogach. Kolejnymi punktami wydarzenia był uroczysty korowód, powitanie gości i przekazanie dożynkowego chleba. Na ręce gospodarzy wydarzenia starosty szczycieńskiego Jarosława Matłacha i wójta gminy Rozogi Zbigniewa Kudrzyckiego – przekazali go starości dożynek, Małgorzata Kamińska-Bałdyga i Piotr Kręciewski. Wśród zaproszonych gości znalazła się m.in. delegacja z zaprzyjaźnionego powiatu żywieckiego.

Na scenie amfiteatru w Rozogach stanęli m.in. przedstawiciele Rozoskiego Zespołu Ludowego oraz inne zaproszone grupy muzyczne. W trakcie zabawy można było skorzystać z szerokiej oferty zdrowych, ekologicznych dań i przekąsek serwowanych przez poszczególne sołectwa.

Atrakcją dożynek był również wieniec, który przygotowali mieszkańcy sołectwa Dąbrowy II.