WSPIERAMY

EKO
NGO

MIŁAKOWO

Grzybobranie po wielbarsku

GMINA WIELBARK
Wielbark po raz kolejny stał się grzybową stolicą Polski. A to za sprawą 15. Wielbarskiego Festiwalu Grzybów – Grzybowanie.

Jak na grzyby, to do Wielbarka. Za nami kolejna edycja Wielbarskiego Festiwalu Grzybów – Grzybowanie, którego organizatorem była gmina Wielbark, a współorganizatorem – Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wielbarskiej. „Dzisiejsze wydarzenie jest dla mnie szczególną imprezą, ponieważ jest to pierwsza większa impreza plenerowa od czasu mojego wyboru na burmistrza Wielbarka. Dlatego odczuwam ogromną tremę. Jest to impreza plenerowa już organizowana po raz piętnasty, która na stałe wpisuje się w kalendarz imprez naszego powiatu” – mówi Jerzy Krzysztof Szczepanek, burmistrz Wielbarka.

Wielbark nazywany jest grzybową stolicą Polski. A to dlatego, że prawie 60 procent powierzchni gminy zajmują lasy. Tegoroczna susza nie była sprzymierzeńcem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wielbarskiej w zorganizowaniu dwóch konkursów. Pierwszy na najsmaczniejszą potrawę z grzybów, a drugi – konkurs zbierania grzybów i śmieci w lesie. Wielbark również słynie z zupy grzybowej „po wielbarsku”. Chociaż grzybów w tym roku było w wielbarskich lasach niewiele, niektórzy trafili na wyjątkowe okazy, które zapewniły im miejsce na podium w konkursie w zbieraniu grzybów.

Tradycją Grzybowania jest konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z grzybów. Uczestnicy poddali ocenie jury przygotowaną przez siebie zupę oraz przekąskę. Z każdą edycją konkursu miłośnicy gotowania stawiają poprzeczkę coraz wyżej. „Wybór jest bardzo trudny, bo każda potrawa jest specyficzna, każda ma swój smak. Jest różnorodność potraw grzybowych, praktycznie nie ma granic” – uważa Dariusz Szepczyński, przewodniczący Rady Miejskiej w Wielbarku i członek jury konkursu.

Grzybowanie kończy sezon letni w Wielbarku. Chociaż do kolejnych wakacji pozostał niemal rok, władze miasta już planują przyszłe wydarzenia. „Pierwsza impreza to jest na powitanie wakacji po zakończeniu roku szkolnego. W pierwszą sobotę jest tzw. Palinocka, ale bez oficjalnych gości zaproszonych, tylko dla mieszkańców i dla turystów. Później będziemy mieli po raz pierwszy dożynki gminno-parafialne w niedzielę 10 sierpnia. I na koniec zakończenie wakacji 30 sierpnia w sobotę, jak zwykle Festiwal Grzybów w Wielbarku – Grzybowanie” – zapowiada burmistrz Wielbarka Jerzy Krzysztof Szczepanek.

Festiwal powstał z myślą o całych rodzinach. Dlatego nie zabrakło atrakcji dla dzieci, stoisk z lokalnymi przysmakami i rękodziełem, a także występów artystycznych. Kulminacją imprezy były wieczorne koncerty. Na scenie wystąpił między innymi idol młodzieży – SKOLIM.