Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

MIŁAKOWO

Cittaslow: Górowo Iławeckie

CITTASLOW
Tu żyje się wolniej, ale wcale nie gorzej. Zaglądamy do Górowa Iławeckiego, jednego z sieci miast Cittaslow na Warmii i Mazurach.

Górowo Iławeckie stało się miastem spod znaku ślimaka w 2014 roku. Dziś to dynamicznie rozwijające się miasteczko może pochwalić się inwestycjami na ogromną skalę – wszystkie one mają w przyszłości poprawić jakość życia jego mieszkańców. Co przynależność do sieci miast Cittaslow dała miastu? „Bardzo konkretne rzeczy. Choćby budowaną w tej chwili ścieżkę spacerowo-rowerową, która połączy górowskie muzea – muzeum Dreyse, Muzeum Gazownictwa i przepiękne górowskie centrum, starówkę, zabytkowy ratusz i gotycki kościół” - mówi burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka.

Władze miasta włożyły ogromny wysiłek, by przygotować projekty na kwotę 11 mln złotych. Obecnie w trakcie realizacji, poza ścieżką pieszo-rowerową, jest inwestycja w otoczenie Stawu Garncarskiego z parkiem sensorycznym, mającym pobudzać wszystkie zmysły, zakończonym tężnią solankową i trzema pomostami, w tym jednym o powierzchni 200 m kw. Wszystko po to, by mieszkańcy i turyści mogli korzystać w pełni z uzdrowiskowego klimatu miasta.

Kolejne projekty to rewitalizacja przepięknego ratusza. Zakłada udostępnienie mieszkańcom piwnic ratuszowych, a także remont Ośrodka Kultury, w którym znajdzie się miejsce na kino i bibliotekę.

Idea Cittaslow narodziła się we Włoszech 1998 roku. Dziś do sieci należy 240 miast w 30 krajach na całym świecie. W Polsce najwięcej, bo aż 20, leży jest w województwie warmińsko-mazurskim.