WSPIERAMY

EKO
NGO

MIŁAKOWO

Technik eksploatacji portów i terminali

MEDYK
To świetny kierunek dla tych, którym marzy się praca na lotnisku czy w porcie. Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie analizuje potrzeby lokalnego rynku pracy i dlatego zaprasza do nauki na kierunku Technik Eksploatacji Portów i Terminali.

Port Lotniczy Olsztyn Mazury w Szymanach – jedna z najważniejszych inwestycji na Warmii i Mazurach w ostatnich latach. Rocznie obsługuje kilkadziesiąt tysięcy pasażerów, dlatego potrzebuje wykwalifikowanej kadry. Wielu pracowników tego lotniska to absolwenci Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie. „Do moich obowiązków należy odprawianie pasażerów, odprawianie bagaży, zajmuję się także osobami niepełnosprawnymi, uszkodzeniami i zagubieniami bagażu. W życiu bym nie pomyślała, że będę pracować na lotnisku, ale kocham tę pracę i jest super!” - mówi Aldona Lisiewicz, absolwentka kierunku Technik Eksploatacji Portów i Terminali. Absolwenci olsztyńskiego Medyka odpowiadają też za techniczne aspekty pracy lotniska. „Do moich zadań należy przygotowanie samolotu do odlotu, no i co najważniejsze – wyważenie samolotu. Bardzo odpowiedzialna praca” - mówi Jakub Romaniec, również absolwent kierunku Technik Eksploatacji Portów i Terminali.

Wiedzę i umiejętności potrzebne do wykonywania tych zadań obecni pracownicy Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach zdobywali na zajęciach w olsztyńskim „Medyku”. Ale Technik Eksploatacji Portów i Terminali to kierunek nie tylko dla osób myślących o pracy na lotniskach. Absolwenci są gotowi również do pracy w portach morskich i na kolei. „Program jest odgórnie narzucony przez Ministerstwo Edukacji, my staramy się wprowadzać ulepszenia tak, by przygotować naszych uczniów pod konkretny zawód. Mamy w naszym programie oprócz tego, że zajęcia w szkole, to także praktyki na terenie województwa” - podkreśla Anna Stachura, nauczyciel na kierunku Technik Eksploatacji Portów i Terminali.

Technik Eksploatacji Portów i Terminali to kierunek, który otwiera możliwość zatrudnienia w Polsce i poza jej granicami. Jest to tak zwany „Eurozawód”, co oznacza, że uczeń w toku kształcenia poznaje dwa języki obce zawodowe.

Nauka na kierunku jest bezpłatna i trwa dwa lata. Realizowana jest w systemie dziennym i zaocznym. Szczegółowe informacje dostępne są w sieci: www.medyk.olsztyn.pl.