WSPIERAMY

EKO
NGO

MIŁAKOWO

Europejska Akademia Kobiet Wiejskich

IZBA ROLNICZA
Europejska Akademia Kobiet Wiejskich to miejsce, gdzie spotkały się przedstawicielki różnych miejscowości, Kół Gospodyń i stowarzyszeń. Łączy ich chęć do pracy i szerzenia regionalnych tradycji.

Na Warmii i Mazurach jest zarejestrowanych ponad 370 kół gospodyń wiejskich. Tworzą je panie, które poprzez kulinaria czy rękodzieło chcą pokazać zarówno siebie, jak i swój region.

Koła Gospodyń Wiejskich są regularnie wspierane przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą. „Od samego początku te kobiety są wkomponowane w ten krajobraz obszarów wiejskich, gdzie one są bardzo czynne, zachęcamy je po prostu do tego działania, są liderami. Chylę czoło, że one znajdują jeszcze czas na tą działalność, ale kobiety są motorem napędowym” – podkreśla prezes Izby Romuald Tański.

„Działamy na każdą okazję, jaką tylko potrzeba by było, to jesteśmy, robimy, nawet warsztaty organizujemy z pieczenia chleba, z robienia serków. Ale dziewczyny są super, tylko coś zaplanujemy, nie ma sprawy, tak jak jedna, to wszystkie idziemy razem. Nigdzie nas tam nie brakuje” – mówi Hanna Modzelewska z grupy „Stryjenki” z gminy Pisz. „Jesteśmy kołem, które działa ekologicznie i wszystko, co prezentujemy, to jest wytwór naszych rąk i tzw. recykling. To, co tutaj prezentujemy, to jest wykorzystywanie powtórne rzeczy już zużytych, czyli woreczki na zakupy ze starych firanek, nasze fartuszki ze starych dżinsów” – dodaje Krystyna Hołdyńska z KGW „Gronitczanki”.

Europejska Akademia Kobiet Wiejskich to dwudniowa konferencja, w której biorą udział przedstawicielki lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń oraz grup nieformalnych promujących poszczególne miejscowości i gminy. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w Starych Jabłonkach. Duży nacisk kładziony był przy tym na ekologię. „Poprzez Europejską Akademię Kobiet Wiejskich chcielibyśmy przekazać tutaj paniom, jako liderkom tych społeczności działających na obszarach wiejskich, że od nich tak naprawdę bardzo wiele zależy, bardzo wiele zależy w temacie Europejskiego Zielonego Ładu, kiedy poprzez takie najprostsze działania możemy dążyć do przeciwdziałania zmianom klimatycznym” – mówi Anna Naumczyk-Szałaj z Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, koordynatorka punktu Europe Direct Olsztyn.

Sposoby przeciwdziałania zmianom klimatycznym poruszył w swoim wykładzie prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. „Z jednej strony musimy zrobić bardzo dużo i to szybko, żeby zminimalizować skutki globalnego ocieplenia, a z drugiej strony przygotować się na te zmiany, które i tak następują, chociażby brak wody, susze. To można robić od zaraz, w najbliższym otoczeniu, chociażby zaczynając od stylu życia, myśląc o tzw. śladzie węglowym, tu myślenie jest potrzebne – jak najmniej produkować odpadów, konsumować to, co jest jak najbliżej, żeby przy transporcie nie był emitowany dwutlenek węgla z paliw kopalnych” – podkreśla prof. Czachorowski.

Każde stowarzyszenie miało okazję zaprezentować się przed zebranymi gośćmi opowiadając o swojej historii i działaniach. Niewątpliwą atrakcją był konkurs „Magia Tradycji”, w którym przedstawicielki kół prezentowały ciasta i bożonarodzeniowe stoiska.

Europejska Akademia Kobiet Wiejskich została zorganizowana przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, działający przy Izbie Europe Direct Olsztyn, przy wsparciu Partnerów: Bayer Sp. z o.o., BNP Paribas Bank Polska S.A., Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”.