WSPIERAMY

EKO
NGO

MIŁAKOWO

Akademia Umiejętności Finansowych

KOPERNIK.TV
Nie każdy początkujący przedsiębiorca od razu jest rekinem biznesu. Dlatego olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego organizuje Akademię Umiejętności Finansowych – spotkania, w których uczestniczą praktycy, naukowcy i urzędnicy, a co najważniejsze – właściciele firm i start-upów.

Według danych z 2016 roku, w Polsce jest ponad 2,5 tysiąca start-upów, a większość z nich tworzy oprogramowanie. Ich założyciele i prezesi mają od 20 do 30 lat. W Parku Naukowo-Technologicznym w Olsztynie ma siedzibę kilka firm, które jako start-upy mają szansę na wsparcie i udział w projektach takich jak np. Hub of Talents, pozwalający zdobyć  dofinansowanie z Programu Polska Wschodnia. „Wyinkubowaliśmy 15 podmiotów, z czego pierwsze sięgnęły już z sukcesem po środki” - informuje Magdalena Ben-Rynkiewicz z OPN-T.

Taką firmą jest spółka „Literacka”, która pracuje nad PLOT ON SPOT, czyli literacką mapą świata. Będzie to platforma internetowa i aplikacja mobilna, dzięki której łatwo odnajdziemy książki, których akcja rozgrywa się w konkretnych miejscach. „Projekt zaplanowany jest na maj 2018 roku i w zasadzie dopiero wtedy możemy mówić o zarabianiu na tym produkcie” - zaznacza Małgorzata Sieniewicz z „Literackiej”.

Firmom na różnym etapie rozwoju chce pomagać olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Stąd cykliczne spotkania Akademii Umiejętności Finansowych. „Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, na bazie osób, które tworzą nasz odział,  jest w stanie pomóc takim firmom zaistnieć na rynku” - przekonuje wiceprezes olsztyńskiego oddziału PTE Marcin Jucha. Towarzystwo chce pójść jeszcze dalej – i współpracować z przedsiębiorcami w ramach think tanku „Mazurski Biznes”. Ma on być przede wszystkim miejscem przepływu informacji między praktykami i np. urzędnikami, którzy zajmują się zagadnieniami gospodarczymi.

Informacje o wydarzeniach organizowanych przez olsztyński oddział PTE można znaleźć w Internecie: www.pteolsztyn.edu.pl.